تبلیغات
به وبلاگ علمی، آموزشی،تفریحی دینی و ادبی بخش پارود خوش آمدید - موزه ی هولوکاست فلسطین

به وبلاگ علمی، آموزشی،تفریحی دینی و ادبی بخش پارود خوش آمدید
 
وبلاگ علمی آموزش دینی و ادبی بخش پارود
نوشته شده در تاریخ جمعه 20 آبان 1390 توسط مـــسعود بـلیــدئی

از سایت اسلام آنلاین

 موزه ی هولوکاست فلسطین

برگردان: محمد انور کهرازهی 

 یکی از قربانیان هولوکاست غزه

نام قربانی : مصطفی معین دیب

سن: 13 سال، جنسیت: مذکر

تاریخ شهادت: ششم ژانویه ی 2009

محل شهادت: خانه ی خودشان،در نزدیکی مدرسه ی الفاخوره(از مدارس سازمان ملل)، جبالیا در نوار شمالی غزه

علت شهادت: گلوله ها و خمپاره های اسرائیلی که خانه ی خانواده ی دیب را هدف گرفته بودند.                                              جزئیات آخرین ساعات حیات:

 جزئیات آخرین ساعات حیات:

کمی قبل از ظهر ششم ژانویه ی سال 2009، بکر دیب 20 ساله از برادرش مصطفی(13 ساله) خواست که برود از خیابان مقداری کارتن بیاورد تا برای پختن نان توسط مادرش به کار آیند و این واقعه در روز دهم حمله ی اسرائیل که از سخت ترین روزها بود، اتفاق افتاد. مصطفی برای انجام این کار به سر خیابان رفت، اما بر خلاف معمول دیر کرد. او به این دلیل دیر کرد که با هم سن و سالانش برای دیدن خانه ی ابوعسکر که شب قبل بمباران شده بود ،رفته بودند.    

سپس مصطفی به خانه برگشت در حالی که تکه کارتن کوچکی در دست داشت و لبخند می زد. به مادر و برادرش گفت:" تکه کارتن های بیشتری پیدا نکردم".  وقتی که مادرش پختن نان را به اتمام رسانید ،مصطفی در حالی که مادر، مادربزرگ ، عمو و پسر عموی خود را که در حیاط بودند ترک می کرد، به طبقه ی دوم خانه شان رفت. چند ثانیه ای طول نکشید که پسر بچه به  طرف پائین دوید و اجساد آنها را که در خون غلتیده بودند مشاهده کرد. چند دقیقه بعد خمپاره ی دومی باعث شهادت مصطفی و برادرانش به جز"بکر" شد.

پدرش می افزاید:" مصطفی پسر خیلی شاد و سرحالی بود، او دارای قلبی مهربان همراه با احساس شوخ طبعی عالی بود.همه او را دوست می داشتند و هر گاه برای یک عروسی که دعوت می شدیم ، مصطفی شخصا و به طور ویژه ای دعوت می شد تا به جشن جو شادمانه ی بهتری ببخشد. هر وقت که گروهی ملاقات کننده داشتیم ، به دنبال مصطفی می گشتند که چند لطیفه برایشان تعریف کند و اوقات خوشی را در کنار او داشته باشند."

پدرش می گوید:" مصطفی ، پسر عزیزم ! من برایش آرزوهای بزرگ داشتنم.در خواب دیده بودم که او به آلمان( که عموهایش آنجا بودند) سفر خواهد کرد تا تحصیلات خود را در آنجا تکمیل کند و مدرک بالای علمی را در آن جا دریافت کند."

پدرش می افزاید:" مصطفی پسر خیلی شاد و سرحالی بود، او دارای قلبی مهربان همراه با احساس شوخ طبعی عالی بود.همه او را دوست می داشتند و هر گاه برای یک عروسی که دعوت می شدیم ، مصطفی شخصا و به طور ویژه ای دعوت می شد تا به جشن جو شادمانه ی بهتری ببخشد. هر وقت که گروهی ملاقات کننده داشتیم ، به دنبال مصطفی می گشتند که چند لطیفه برایشان تعریف کند و اوقات خوشی را در کنار او داشته باشند."

هم سن و سالان مصطفی در همسایگی همیشه بحثشان بر سر این بود که چه کسی همراه با او خواهد بود به هر مکانی که بخواهد برود.

از آن جائی که مصطفی دانش آموز سال سوم ابتدائی بود،از تقلید کردن خوشش می آمد.برادرش "بکر" می گوید که مصطفی در سال دوم در مدرسه ی آمادگی "الفاخوره" با پسر عمویش " حسام"که با او به شهادت رسید ،درس می خواندند. او می افزاید: " من مصطفی را خیلی زیاد دوست می داشتم.او در کارها مرتبا به من کمک می کرد و هر وقت چیزی را از خانه نیاز می داشتم، او آن را برایم که سر کار بودم می آورد.همه ی اعضای خانواده مصطفی را دوست می داشتند.او شیرینی خانه مان بود."

در زمینه ی  ارتباط مصطفی با مادرش ،عمه اش می گوید:" او مطیع ترین فرد نسبت به مادرش بود.مادرش می گفت که او همیشه فعال بود و مرتبا بیشتر مایحتاج او را می آورد."آن طور که عمه اش اظهار می دارد مصطفی خیلی به ظاهرش می رسید و دوست داشت که به بهترین حالت ظاهر شود مخصوصا که او باهوش ترین و شادترین فرد نسبت به برادرانش بود."

مصطفی همراه با پسر عمویش "حسام" و همسایه اش "عاهد قداس" به شهادت رسیدند، در حالی که بقیه ی هم سن و سالانش( موید ، حسین و اشرف ) برای دوستان محبوبشان در سوگ هستند.

برادرش "بکر" می گوید: " وقتی که می خواهم بخوابم ، روزهایی را به یاد می آورم که با مصطفی بودم. ما با هم بازی می کردیم و در نوشتن بازی ها و سرگرمی ها قبل از رفتن به رختخواب با هم رقابت می کردیم. اکنون همه ی آنها از دنیا رفته اند و من تنها هستم ..بدون هیچ یک از برادرانم... الله برای ما کافی است. او بالاترین است و به او اعتماد و توکل می کنیم."

طبقه بندی: مطالب خبری و روز، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
خرید بک لینک