تبلیغات
به وبلاگ علمی، آموزشی،تفریحی دینی و ادبی بخش پارود خوش آمدید - دیدگاه خاورشناس و مبشران مسیحی، پیرامون الهی بودن قرآن

به وبلاگ علمی، آموزشی،تفریحی دینی و ادبی بخش پارود خوش آمدید
 
وبلاگ علمی آموزش دینی و ادبی بخش پارود
نوشته شده در تاریخ جمعه 20 آبان 1390 توسط مـــسعود بـلیــدئی
نویسنده : دکتر یوسف قرضاوی  -  مترجم : عبدالعزیز سلیمی  ـ  تایپ و ویرایش : مسعود بلیدئی

دیدگاه خاورشناسان و مبشران مسیحی، پیرامون

 

الهی بودن قرآن

 

غربیها درمورد قرآن تقریبا دارای یک دیدگاه و موضعگیری مشترک هستند،عبارت از اینکه قرآن کلامی الهی نیست،کتابی است بشری،ساخته وپرداخته ذهن محمد(ص) و تالیف اوست.

 برخی از آنان بر این باورند که محمد(ص) خود قرآن را جمع و جور کرده و از تراوشات ذهنی خود اوست که به عمد و دروغ آن را به خداوند نسبت داده است.

بعضی هم می گویند:محمد(ص) قرآن را از تورات یهودیان و انجیل مسیحیان بر گرفته و از مطالب آنها اقتباس نموده است.عده ای دیگر از ایشان می گویند:او بطور عمدی اقدام به سر هم کردن قرآن ننموده،بلکه توهم و خیال باعث شده است که گمان کند به او وحی می شود و خداوند با او سخن می گوید،در حالی که واقعیت آن است که از درون خود او سرچشمه می گرفته و مصدر خارجی نداشته است،حالتی که آنرا«وحی درونی» می نامند. استاد رشید رضا در کتاب"الوحی المحمدی" به نقد و بررسی این نظریه پرداخته است.وی در این کتاب،بار دیگر تحدی به قرآن در برابر منکران را تجدید نموده است.

از اینها گذشته،ادعاهای دیگری را نیز بر علیه محمد(ص) مطرح کرده اند.محمدی که مردم جامعه ای که در آن زندگی می کرد،به این دلیل که هیچگاه خطا و دروغی را از او سراغ نداشتند،او را «صادق» و «امین» لقب داده بودند.انسانی که به مردم هیچگاه دروغ نگفته باشد،دلیلی ندارد که بر خداوند دروغ ببندد.امپراطور روم زمانی که نامه حضرت محمد به دست او رسید و به اسلام دعوتش فرموده بود، جمعی از نزدیکان و مخالفان ایشان را گرد آورد و چندین سوال دقیق و زیرکانه را از ایشان پرسید،و از پاسخهای ایشان دریافت که براستی محمد همان پیامبر منتظری است که عیسی مسیح وعده طهورش را داده بود،و اگر نزد او می بود،حاضر بود پاهایش را به عنوان ادای احترام بشوید.اما مشاوران و اطرافیانش با این دیدگاه و موضعگیری او موافقت نکردند و او نیز جلب رضایت ایشان و در دست داشتن زمام کشورش را برایمان  و اسلام ترجیح داد.در اینجا،نکته مهم این است که:هراکلیتوس از ایشان پرسید:آیا قبلا دروغی را از او شنیده بودید؟گفتند:نه،به هیچ وجه دروغی ازاو نشنیده بودیم. هراکلیتوس گفت:هیچ دلیلی ندارد که با مردم صادق باشد اما بر خداوند دروغ ببندد!

تهمتهایی که مبشران و مستشرقان مسیحی امروزه مطرح می کنند،با تهمتهایی که کفارو مشرکین قریش بارها تکرار می کردند،شباهت زیادی دارد که قرآن در همان زمان به آنان چنین پاسخ داده است:

{کافران می گویند:دروغی بیش نیست که خود(محمد)آنرا سرهم کرده است و گروهی او را در این کار یاری کرده اند. ایشان در واقع (با زبان سخن) ستم و بهتان بزرگی را مرتکب شده اند. (در مورد قرآن) می گویند:افسانه های گذشتگان است که از دیگران خواسته است آنها را برایش بنویسند و این افسانه ها را سحرگاهان و شامگاهان برای او می خوانند.  بگو : قرآن را کسی نازل نموده است که راز آسمان ها و زمین را می داند.}                                                                                                    فرقان : ۴ – ۶                                                                        

باری ، ایشان در مورد حقیقت قرآن و حقایقی که در آن آمده است ، دچار حیرت و درماندگی می شوند و هر روز ادعایی را مطرح می کنند ، و دارای موضع ثابتی نیستند ،

خداوند متعال می فرمایند:

{(کافران) میگویند : (قرآن) خواب های آشفته و پراکنده ای بیش نیست؛اصلا آن را از پیش ِ خود ساخته است؛بلکه او یک شاعر است.}                                                    " انبیاء : ۹۵ "   

اما در نهایت ، قرآن به وسیله ی حجت ها و دلایل خویش بر ایشان غلبه نموده ، و همگی آنان در مقابل قرآن سر تسلیم فرود آورده اند و حقانیت آن را باور کرده اند ، و از عناد و تکبر و تقلید از پدران و تبعیت از خواسته های شخصی و گروهی خویش دست برداشتند و گفتند:

{پروردگارا ، ما نداکننده ای را که (مردم را) به ایمان فرا می خواند و می گفت : به پروردگارتان ایمان بیاورید ، شنیدیم و به آن ایمان آوردیم.}                                                                  " آل عمران :۱۹۳ "

بالاخره ، دشمنان دیروزِ قرآن جای خودشان را به دوستان امروزی آن داده اند،وقرآن بهار دل ها و نور بصیرت و مایه ی روشنی چشم ایشان گردید.

گاه می توان مادیگرایان غربی را که به ماورای طبیعت مادی  ِ محسوس ایمان  ندارند،معذور شمرد؛زیرا آنان که به وحی و نبوت و حتی وجود خداوند و آفریدگاری برای جهان آفرینش و برای انسان ایمان ندارند ، هیچ جای تعجبی نیست که همه ی کتب آسمانی و پیامبران را انکارکنند.ایشان مشمول این فرموده ی خداوند هستند که :

{(کافران) چنانکه شایسته است است قدر و منزلت خداوند را نشناخته اند ، آنگاه که می گویند : خداوند هیچ چیزرا بر هیچ فرد بشر نازل ننموده است.}                                                                                                   " انعام :۹۱ "

آنان بر اساس فلسفه ی مادی و برخورد منکرانه ی خویش نبوت رسول خداوند را انکار نموده و بربشری بودن قرآن اصرار می ورزند . طبیعی است که چنین بیندیشند.

اما شگفت آورتر از همه ، موضعگیری مبشرین کلیسا و مستشرقین است  که به نبوت موسی(ع) و عیسی(ع) و الهی بودن تورات و انجیل  و آمدن آنها از جانب خداوند و مقدس بودن آنها ایمان دارند؛در حالی که تورات دستخوش جعل و تغییر و تحریف گردیده و زمانی که بابلی ها بر بنی اسرائیل یورش بردند و همه جا را به آتش کشیدند ، تورات سوزانیده شد و مفقود گردید،و دهها سال هیچکس یک نسخه از تورات را ندید. پس از آن بود که عَزراء کاهن بر اساس محفوظات وشنیده هایش از دیگران ، متن تورات را نوشت و بسیاری از اوهام ، اشتباهات و تحریفات لفظی و معنوی را با آن درآمیخت.

با ملاحظه ی اسفار توراتِ موجود،این موضوع کاملا مشهود می گردد . برای مثال ، در سفر تکوین تورات ، خداوندِ خالق ِ مخلوقات که بایستی از همه ی صفات کمال برخوردار و از همه ی انواع عیب و نقص منزه باشد ، به جهل و عجز و ندامت و حسادت و امثال آن که صفات انسان های ضعیف اند ، نسبت داده می شود.

همچنین،از انبیاء و پیامبران خداوند که در جهت هدایت و تعلیم مردم به عنوان اسوه و الگویی پسندیده برای مردم فرستاده شده اند تا راه هدایت ایشان را در پیش  گیرند و از کلامشان آنچه را که لازم است بیاموزند ، چهره ای بسیار نامطلوب تصویر شده است و تورات، آنان را به معایب و نقصانها و سوء رفتاری که حتی از اراذل و اوباش هم سر نمی زند،توصیف می نماید.

درتورات ِ موجود مطالب عجیب و غریبی وجود دارد،مانند : محاکمه و مجازات حیوانات زبان بسته ؛ دسته بندی انسان ها بر اساس نژاد و تبار آنان و عنوان این مطلب که برخی از آنها بایستی بنده و برده ی دیگری باشند،مانند ملت کنعان که بایستی برای همیشه برده و خدمتگزار بنی اسرائیل باقی بمانند.

این از تورات، اما در مورد انجیل باید گفت:انجیلی که خداوند آنرا بر عیسی  مسیح(ع) نازل  فرموده است در هیچ کجای دنیا وجود ندارد،و آنچه به نام انجیل موجود است ، مجموعه ی مطالبی است در مورد زندگانی حضرت عیسی(ع) که مدت زمانی طولانی پس از او توسط برخی از شاگردانش مانند متــّی یا شاگرد شاگردانش نوشته شده و نسخه ی اصلی آن اساسا وجود خارجی ندارد و آنچه وجود دارد ، ترجمه های آن به زبانهای دیگر است که از میان هفتاد انجیل مختلف ، چهارتای آنها انتخاب شده و مورد تایید ارباب کلیسا قرار گرفته و بقیه ی آنها را باطل اعلام کرده اند .در میان همین چهار انجیل منتخب و در اثنای مطالب هر یک از آنها تضادها و تناقض هایی وجود دارد که بر اهل تحقیق و متخصصان پوشیده نیست و در این مورد کتاب ها نوشته اند.

تورات و انجیل هایی که اکنون وجود دارند ، به هیچ وجه با قرآنی که هیچکس به خود اجازه و جرات نداده است حتی یک حرف از آن را کم و زیاد نماید، قابل مقایسه نیستند. زیرا خداوند متعال خود عهده دار حفاظت از آن گردیده است؛چنانکه می فرماید:

{ما خود قرآن را نازل نموده ایم و خود نیز نگاهبان و حافظ آن خواهیم بود.}                                                                                                        " حِجر :۹ "

 از طرف دیگر ، مطالب موجود در تورات و انجیل با مفاهیم و احکام و تعالیم مربوط به عقاید و عبادات و معارف و ارزش ها و اخلاق و قوانین و معاملات و گزارش پدیده های غیبی و جهان مشهود و جلب توجه به آیات خداوند در آفاق و انفس به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند. هیچ آدم عاقل و عالمی نیست که دو کتاب تورات و انجیل ِ موجود را با وضع و حالی که دارند ، با قرآن روشن و روشنگر و جاویدان از جهت رویکردها و مطالب و ساختار و اسلوب و صورت ِ ظاهر و مضمون و تاثیرگذاری در روح وروان انسان مقایسه نماید،و به فرض چنین مقایسه ای هیچ گریزی ندارد از آنکه همچون(بوصیری) در قصیده ی بُرده اش، زبان به تمجید بگشاید و بگوید:

(تعجب نکنید! از آدم حسودی که این فضائل و مناقب را از روی تجاهل انکار می نماید،در حالی که شخصی هوشیار ودارای فهم و شعور است؛زیرا،گاه چشمان انسان بخاطر چشم درد روشنایی آفتاب را انکار می نماید،و گاه دهان انسان به خاطر ناخوشی و بیماری طعم و مزه ی آب را خوش نمی دارد.

  از کتاب "قرآن،منشور ِ زندگی"

 

 

 

 

طبقه بندی: مطالب دینی و مذهبی، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
خرید بک لینک